BSB s.r.o.

ARO Manyjak PRAHA

Články

Motorkářům ve Vřesové kralovali Bezděk s Vojkůvkou

Poslední předprázdninový Offroad Maraton je u konce. Jel se v novém prostoru ve Vřesové na Sokolovsku, v místě aktivního povrchového dolu. Trať dlouhá přes čtyři kilometry připravila pro závodníky řadu překvapení. Rychlé roviny i nekonečné výjezdy prověřily jako obvykle techniku i fyzičku jezdců.

Protože očekávaný déšť nepřišel, největším soupeřem všech byl chvílemi neproniknutelný prach. Ve vysokých rychlostech bylo navíc obtížné udržet motorku i čtyřkolku ve správném směru.

Motorkáři se na start vydaly jako první už v sedm hodin ráno. Na širokou startovní rovinu se postavilo celkem 76 strojů. Největší pozornost diváků se ubírala k nejsilnější kategorii mistrovských E2. V ní nastoupili vítěz minulého klání Radek Bezděk z Husaberg racing teamu a hlavní soupeři letošní sezony, Dan Galia z RD racing teamu i Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu. Již po prvním kole bylo jasné, že tříhodinová jízda bude vyžadovat zkušenosti a trpělivost jezdců, v některých úsecích nebylo kvůli oblakům prachu vůbec vidět. Dan Galia kvůli technickým problémům skončil již po čtyřech kolech. Velmi dobře odstartoval Luboš Vojkůvka, který se až do půlky závodu držel v čele. Během tankování ho ale na špici prostřídal Radek Bezděk a v tomto pořadí projeli i cílem. Oba borci si jako jediní připsali 39 kol a dalším motorkářům odskočili o celé dvě kola! S 37 koly dojel absolutně třetí Rudolf Lhotský z týmu Stavební mechanizace Lhotský, také z nejsilnější kategorie Mistr Moto E2.

Radek Bezděk byl v cíli vyčerpaný, při došlapu trochu kulhal, ale jinak spokojený. Trať označil jako hezkou a náročnou zároveň: „Největší pozor jsem musel dávat dole na rovině, kde byly kameny, rychle se jezdilo, prášilo a při dobržďování to občas trochu zavandrovalo. Pokaždé jsem to ale ustál, i když jednou jsem se málem s někým srazil.“ Jeho hlavní rival Luboš Vojkůvka, nejnovější posila VYPE racing teamu, jel na nové motorce BETA 450, kterou testuje na zahraniční závody BAJA v cross country rally. Premiéru na novém stroji označil jako dobrou, i když byla v cíli korunována stříbrem, a ne zlatem. „Trať byla ideální, přesně takovou jsem potřeboval na vyzkoušení stroje. Rychlá, plná kamení a prachu. Oproti původnímu plánu jsem musel ještě jednou dotankovávat a Radek mě předjel. Ale i tak byl lepší, byl to krásný závod,“ zhodnotil spokojený Vojkůvka v cíli.

Nejlepší jednostopý stroj v kategorii Mistr Moto E1 řídil Jan Hrobař z Mira racing teamu. Objem byl v tomto maratonu hodně důležitý, stejně jako odvaha pustit se v prachu za soupeři. Honzu odmávla šachovnice se 36 průjezdy časomírou. Druhý za ním skončil Patrik Neliba z NAYO racing teamu, který ujel 35 kol. Třetí místo vybojoval Jan Šeda z Enduro teamu Orlová s jednokolovou ztrátou na Nelibu.

V mistrovských veteránech byly odstupy menší, Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká ujel 37 kol s náskokem necelé minuty na druhého Luboše Lhotáka z Mira racing teamu. Třetí Pavel Nusko z Moto klubu Bílina byl o dvě kola pomalejší a za 35 kol bral bronz.

O nejlepších v pohárové třídě rozhodovaly desítky vteřiny. Jezdec Motokrosu na Cechu Karel Brabec ujel ve Vřesové 36 kol, pronásledován Markem Bláhou z týmu Dostál zemní práce. Rozdíl mezi nimi v cíli byl lehce přes půl minuty, Karel v kategorii Pohár Moto E2 zvítězil a Marek byl druhý. S výraznou ztrátou dvou kol projel cílem třetí Miroslav Kučera z NAYO racing teamu.

Kategorii Pohár Moto E1 dominuje Zdeněk Buchta ze Střediska vrcholového sportu Lukov, který ve Vřesové zvládl parádních 34 kol a soupeřům o jeden okruh ujel. Druhý Pavel Holzman z Racing teamu Domoraz se honil s Honzou Vondráškem z Moto doupě. Pavel byl nakonec úspěšnější a finišoval s minutovým náskokem na třetího Honzu se shodným součtem 33 kol.

Rozdíly mezi pohárovými veterány byly o poznání větší. Mirek Pavlík z Enduro teamu Velká protnul cíl se 36 koly a vyhrál, druhý Ferdinand Koiš z Enduro teamu Orlová ztratil na vítěze tři kola a bronzový Václav Haas z Enduro teamu Klatovy další dva okruhy.

Motorky jely celkem tři hodiny, první hodinu mezi nimi ale bojovali i jezdci kategorie Moto junior starší. Letos poprvé a opět ve skvělé formě se předvedl Michael Cibulka z Moto klubu Bezinka Kamýk. Zvládl celkem 10 kol a pohodlný náskok pěti minut na druhého jezdce mu zajistilo vítězství. Prašné stříbro vybojoval Miloslav Pohl z týmu Motocrossovaskola.cz, kterému dýchal na záda třetí Michael Nedoma z Motor Abertamy. Oba borce v závěrečném účtování dělilo pouhých 17 vteřin.

-mik-, -lib-

Motorkáře nyní čeká prázdninová offroadová přestávka, ve které naberou sílu na nejdelší závod sezony, čtyřhodinovku. Ta se jede v neděli 31. srpna v Milovicích a je hodnocena koeficientem 2, čili odměněna dvojnásobným počtem bodů.