Další závod OffROAD Maratonu se jede 27. dubna na Pístovských mokřadech poblíž Jihlavy!

Offroad maraton na Pístovských mokřadech (Jihlava)

Švanda si doskočil pro absolutní zlato

Po rychlé rozpravě se do zaváděcího kola po desáté hodině dopoledne vrhlo 61 čtyřkolek. Vítěz minulého klání ve Šternberku, Martin Miřejovský, tentokrát vynechal a dal tak ostatním závodníkům prostor poprat se o nejlepší umístění. Z předchozích závodů se také očekávalo, že absolutně první dojede sportovní stroj.

Čtyřkolky si v obtížné pasáži na pasece brzy vytvořily několik cest, kudy kličkovaly mezi pařezy, míst na předjíždění ale mnoho neměly. Náskok tak získávaly hlavně na rychlých rovinách, nebo v prudkých výjezdech, kde slabším strojům docházel dech. Koně navíc a bytelná čtyřkolka vůbec byly v Šiklandu výhodou. Skvěle jedoucí Zdeněk Tůma z THF Racing teamu sice mezi mistrovskými sportkami zvítězil, ale absolutní prvenství urval Martin Švanda z Quadservisu Špak na Renegadu 800 v mistrovských 4x4. S těžkým strojem si dokonce vychutnal i skok na dvojhrbu. Bez zbytečných časových ztrát najel 28 kol a Tůmu porazil o dvě minuty. „Když jsem viděl trať včera, tak jsem si říkal, který blázen to namotal! Ale dnes jsem uznal, že to byla luxusní trať, technicky náročná, rozbitá, místy rychlá. Byla o jízdě hlavou, což se mi podařilo,“ okomentoval šťastný Martin Švanda na bedně.
Mistrovské 4x4 za Martinem Švandou doplnili Michal Vágner (Region racing team), který zaostal o jedno kolo a třetí Drahomír Valina (Dragos racing) s 26 koly na kontě.

Zmiňovaný Zdeněk Tůma, vítěz kategorie Mistr Quad SP, označil jako nejtěžší místo na trati dvojáky, kde musel brzdit. A po dojetí již s úsměvem přiznal, že měl ze závodu nejdříve obavu: „Když jsem ráno přijel a viděl trať, neměl jsem dobré pocity. Ale nakonec mě jízda bavila, hlavně první dvě hodiny, kdy jsem získal první místo v kategorii. To jsem si pak do konce závodu hlídal, aby mi ho nikdo nesebral.“ Druhý v kategorii Dominik Škarka (Domina team) dojel se ztrátou pouhých 15 vteřin na vítěze a získal i absolutní bronz. Sedmnáctiletý závodník zazářil mezi zkušenějšími matadory a má skvěle nakročeno do letošní sezony. Trojici nejlepších doplnil Daniel Rajter (Nayo racing) s jednokolovou ztrátou.

V kategorii Mistr Quad veterán se nejvíce dařilo Martinu Kuchařovi a Janu Duškovi (DV Moto racing). Martin byl v cíli první po 26 kolech, se ztrátou půl minuty se přiřítil Honza, který bral stříbrný pohár. O dvě kola pomaleji jezdil Milan Junek (Cickin Pernink), který stanul na bronzové příčce.

V pohárových sportkách se bojovalo o vteřiny. Třetí místo uhájil Antonín Koutecký ml. z VYPE Racing teamu s 26 koly, jen o 20 vteřin byl na trati rychlejší Radek Pokorný z týmu Quad 112 Seč. Stanislav Gruber ujel oběma o kolo a zvítězil.

Silné Can-Amy ovládly kategorii Pohár Quad TR nad 500 ccm, všichni tři závodníci na stupních vítězů dojeli shodně s 25 koly. Nejrychlejší byl Honza Křížek z LTCar racing s osmistovkou Renegade, o necelé tři minuty později dorazil druhý Tomáš Renda (TomKar – racing) s Outlanderem 1000 a další tři minuty ztratil Robin Chum, týmový kolega Honzy Křížka, jedoucí také na stroji Renegade 800.

Extrémně úspěšný víkend svého rodinného klanu uzavřel letos dvanáctiletý Filip Koutecký z VYPE racing teamu, který suverénně vyhrál kategorii Pohár Quad do 500 ccm. Filip díky svému věku závodí i mezi staršími juniory a připsal si tak v jeden den hned dvě vítězství. V tříhodinovce ujel 25 kol, druhého Reného Garguláka (Polaris team Kašava) nechal za sebou o tři minuty a třetí Roman Břežák byl pomalejší o celé kolo.

V kategorii Junioři starší čtyřkolky Filip Koutecký stihl celkem devět kol, Niklas Wittek byl během hodinového klání druhý s osmi koly a třetí místo vybojoval Honza Páník z Wogo teamu.